Blog, Zdrowie

Działanie zdrowotne oleju z czarnuszki

Do pozyskiwania oleju z czarnuszki wykorzystywana jest technologia tłoczenia nasion na zimno. Dzięki temu wszystkie witaminy i mikroelementy są maksymalne zachowanie, a struktura wielonienasyconych kwasów tłuszczowych nie zostaje zniszczona. Dlatego nierafinowany olej, uzyskiwany przez tłoczenie na zimno, ma lepsze właściwości zdrowotne. Nierafinowany i zimnotłoczony olej z nasion czarnuszki ma zastosowanie w kosmetyce, farmakologii i kuchni.

Co warto wiedzieć o oleju z czarnuszki?

Jako suplement diety olej z czarnuszki jest stosowany jako dodatkowe wsparcie dla organizmu: zawiera przydatne substancje, witaminy i minerały, które mają korzystny wpływ na samopoczucie. Najważniejszym ze składników oleju z czarnuszki jest tymochinon – przeciwutleniacz o właściwościach przeciwzapalnych oraz przeciwutleniających. Jest także źródłem kwasów tłuszczowych, fosforu, potasu, magnezu i wapnia. W składzie oleju znajduje się duża ilość kwasów nienasyconych i nasyconych: Omega-3-6-9 oraz kwas palmitynowy, a także witaminy: A, B, C, D, E i 15 aminokwasów.

Działanie zdrowotne oleju z czarnuszki

Stosowanie oleju z czarnuszki ma pozytywny wpływ na organizm:

– Poprawia i normalizuje trawienie.
Obniża poziom złego cholesterolu.
Obniża poziom cukru we krwi.
Poprawia pracę mózgu, zwiększa aktywność umysłową.
Normalizuje kwasowość w żołądku.
Stosowany jest również w profilaktyce: nieżytów jelita grubego, trzustki, kamicy żółciowej.
Łagodzi objawy reumatoidalnego zapalenia stawów,
Łagodzi objawy astmy.

Jedną z najważniejszych korzyści zdrowotnych oleju z czarnuszki jest neutralizowanie szkodliwej mikroflory. Produkt pomaga przy wrzodach żołądka, zapaleniu żołądka, zapaleniu jelita, chorobie pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, reguluje kwasowość w żołądku. Ponadto olej z czarnuszki pomaga leczyć błonę śluzową przewodu pokarmowego i przyspiesza proces gojenia oraz usuwa takie symptomy jak: wzdęcia, dyskomfort po jedzeniu oraz brak apetytu.

Inne właściwości zdrowotne oleju z czarnuszki:

– Olej z czarnuszki może pomóc przy alergicznym nieżycie nosa. Analiza właściwości zdrowotnych oleju wykazała, że pomaga on w leczeniu zapalenia zatok ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwhistaminowe. Ogranicza przekrwienie błony śluzowej nosa, kichanie i uciążliwe swędzenie.

– Olej z czarnuszki ma pozytywny wpływ na serce i naczynia krwionośne. Jest dobry w normalizowaniu nadciśnienia, wspomaga leczenie żylaków, zakrzepicy, miażdżycy.

– Przy odchudzaniu — aby zredukować wagę, warto wesprzeć się olejem z czarnuszki, który jest regulatorem metabolizmu i skutecznie zapobiega odkładaniu się nowego tłuszczu.

Olej z czarnuszki wymaga regularnego stosowania. Dobroczynnie wpływa na wiele organów, działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo, oraz przeciwgrzybiczo.

Zastosowanie w kosmetyce

Kwasy tłuszczowe znajdujące się w składzie oleju z czarnuszki mają właściwości antyseptyczne i wzmacniające; witaminy zapobiegają wypadaniu włosów i zmniejszają ich łamliwość. Cynk, mangan i fosfor zwężają pory i normalizują pracę gruczołów łojowych. Fitosterole biorą udział w metabolizmie hormonalnym i wpływają na zahamowanie wypadania włosów. Cebulki włosowe zostają wzmocnione, a łupież i rozdwojone końcówki przestają być problemem.

Masaż antycellulitowy na ciało z olejem z czarnuszki to doskonałe narzędzie do walki z cellulitem. Zabiegi kosmetyczne z zastosowaniem oleju z czarnuszki pomagają w utrzymaniu prawidłowego wyglądu skóry, a maseczki na twarz są bardzo popularne. Warto jednak zwrócić uwagę, że samo nałożenie maseczek nie rozwiąże problemu. Przy niwelowaniu zmian trądzikowych o wiele skuteczniejsze jest działanie na przyczynę, a nie na skutek.