Biznes

Co to jest miernik wilgotności?

Wilgotnościomierze to urządzenia technologiczne wykrywające lub określające ilość wody w obiekcie.

Wilgotnościomierze mierzą zawartość wody w procentach. Obiekty, których zawartość wody mierzy się za pomocą mierników wilgotności, to przykładowo drewno, papier, gleba, a nawet powietrze, co dowodzi, że wszystko można zmierzyć pod kątem zawartości wody. W rolnictwie powszechnie użytkowany jest wilgotnościomierz do kukurydzy (futurefarm24.pl), który mierzy poziom wilgoci ziaren.

Co to jest miernik wilgotności?

Jak działa mierniki wilgotnościomierz do kukurydzy

Wilgotnościomierze to urządzenia technologiczne wykrywające lub określające ilość wody w obiekcie. Wilgotnościomierze mierzą zawartość wody w procentach. Obiekty, których zawartość wody mierzy się za pomocą mierników wilgotności, to przykładowo drewno, papier, gleba, a nawet powietrze, co dowodzi, że wszystko można zmierzyć pod kątem zawartości wody. Istnieją określone mierniki wilgotności dla każdego przedmiotu lub rzeczy, które należy zmierzyć pod kątem zawartości wody, należy zatem wybrać odpowiedni miernik wilgotności ziarna do swoich potrzeb.

W sprzedaży znajdziemy różne typy mierników wilgotności do kukurydzy, jedne mają dwie metalowe sondy zwane pinami. Działają, gdy sondy są wkładane do obiektu i poprzez wodę w obiekcie mierzą opór napotykany przez prąd elektryczny przepływający między nimi. Im więcej wilgoci, tym mniejszy opór elektryczny. Mierniki bezstykowe mają elektromagnetyczne podkładki sensoryczne. Działają z wykorzystaniem sygnału elektromagnetycznego i są wrażliwe na zmiany w mierzonym obiekcie. Nie niszczą przedmiotu, ponieważ nie ma potrzeby wbijania sondy.

Wilgotnościomierze do kukurydzy są instrumentami skalibrowanymi, a kalibracje te mogą wyglądać inaczej w zależności od typu wilgotnościomierza do ziarna. Są również wyposażone w skale wskaźnikowe i kolory, które wskazują poziom wilgotności w procentach i określają, czy obiekt jest odpowiednio suchy, pośredni lub mokry. Wilgotnościomierze do ziarna produkowane są w wersji analogowej oraz cyfrowej.