Biznes, Blog

Co to jest marketing SMS i dlaczego warto z niego korzystać?

W dzisiejszych czasach firmom ciężko jest funkcjonować bez odpowiednich praktyk marketingowych — właśnie dlatego mówi się, że to reklama jest dźwignią handlu. Istnieją różne sposoby dotarcia do obecnych i potencjalnych klientów. Jednym z bardzo popularnych i przynoszących realne korzyści pomysłów jest wysyłanie SMS-ów. Obecnie mówi się, że jest to coś, bez czego sklepom e-commerce trudno funkcjonować.

Na czym polega marketing SMS?

Marketing SMS to zbiór działań promocyjnych, które polegają na wysyłaniu do potencjalnych klientów wiadomości tekstowych. Jest to przekaz masowy, adresowany do szerokiego grona odbiorców. Wiadomości mogą przyjąć formę jednorazowych kampanii reklamowych, np. jako konkretna wiadomość wysłana do wszystkich kontaktów w bazie. Są to niejako tradycyjne reklamy, ale w tym przypadku są one kierowane do określonej grupy osób.

Może to być również cykl wiadomość SMS, gdzie do potencjalnych klientów wysyłane są regularne wiadomości, takie jak ogłoszenia o rabatach i promocjach. Te komunikaty marketingowe są dostarczane do osób znajdujących się na osobistej liście odbiorców. Dla marek to szansa na zbudowanie trwałej relacji między firmą a jej klientami.

Czy marketing SMS jest skuteczny?

Marketing SMS to dobry wybór, jeśli zależy nam na szybkim dotarciu do klientów. To również świetny pomysł, gdy chce się postawić na kanał mobilny i zwiększyć w nim sprzedaż. Należy zauważyć, że obecnie istnieją specjalne platformy zdolne do wysyłania nawet kilkudziesięciu tysięcy wiadomości SMS na minutę. Usługa SMS Marketing jest bardzo skuteczna. Oczywiście należy pamiętać, że efekt końcowy, jaki można osiągnąć, zależy od bazy danych, która zostanie wykorzystana do realizacji kampanii. Jednak eksperci zwracają uwagę, że poziom skuteczności może sięgać nawet 30%. Gdy porówna się ten wynik z wynikami uzyskanymi z innych kanałów reklamowych, okazuje się, że jest on rzeczywiście bardzo wysoki.

Wysyłanie wiadomości SMS to dobry sposób na bezpośrednie dotarcie do klientów. Smartfony to urządzenia, z których ludzie zazwyczaj korzystają, a ich użytkownicy czytają wszystkie wiadomości, które otrzymują — zwykle natychmiast. Mówiąc o kampanii SMS, należy podkreślić, że można ją spersonalizować pod użytkownika. Wiadomości tekstowe mogą zawierać imię i nazwisko klienta lub wiadomość może być tak sformułowana, aby uwzględniała płeć odbiorcy lub miejsce zamieszkania. To właśnie to sprawia, że kampanie marketingowe SMS są tak skuteczne.